Konkurentnost

EU izjednačava plaće radnika u zemlji i inozemstvu?

Kompanije iz siromašnijih članica izgubile bi konkurentsku prednost i ne bi mogle dobivati posao u bogatijim članicama, a što bi negativno utjecalo i na zaposlenost.
Gospodarstvo / Posao | 24. 10. 2017. u 11:36 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

 Kompanije iz siromašnijih članica EU gube konkurentsku prednost

Odbor za rad i socijalna pitanja Europskog parlamenta je prihvatio u ponedjeljak izvještaj o prijedlogu promjena direktive o radnicima u inozemstvu, što je jedan od prvih koraka u zakonodavnom procesu izmjene pravila prema kojima bi izaslani radnici trebali da budu plaćeni jednako kao i domaći za isti rad.

Prema prijedlogu Komisije, izaslani radnik mora imati istu plaću i iste radne uvjete kao i radnici u zemlji koja prima radnike, dok je po sadašnjim pravilima radnik najčešće plaćen prema standardima zemlje iz koje dolazi, prenosi Poslovnisvijet.ba.

Time bi kompanije iz siromašnijih članica izgubile konkurentsku prednost i ne bi mogle dobivati posao u bogatijim članicama, a što bi negativno utjecalo i na zaposlenost. Na promjeni pravila najviše inzistira Francuska, a njen predsjednik Emmanuel Macron to je stavio čak u svoj predizborni program. Najčešće je riječ o radnicima u građevinskom sektoru.

Nakon prihvaćanja na Odboru tekst se upućuje na plenarnu sjednicu Europskog parlamenta, koji će o tome glasati sljedeće nedjelje u Strasbourgu.

Tekst usvojen na plenarnoj sjednici Parlamenta bit će podloga za raspravu između europskih zakonodavaca i predstavnika zemalja članica, koji o tome odlučuju. I zemlje članice EU-a na sastanku Vijeća za rad i socijalna pitanja pokušat će usuglasiti zajedničko stajalište na temelju kojeg bi se pregovaralo s Parlamentom, ali zasad se to čini malo vjerojatnim s obzirom na razlike između istočnih i zapadnih članica EU-a.

Jednom kada zemlje članice uspiju dogovoriti zajedničko gledište stvorit će se uvjeti za usuglašavanje između dva zakonodavna tijela.

Kopirati
Drag cursor here to close